İrem Yayınları YDS Kazandıran Muhteşem Set

212,70 TL
127,62 TL KDV Dahil
%40indirimli
ISBN / BARKOD
:
4535
YAYINEVİ
:
İrem Yayıncılık
KAZANCINIZ
:
85,08 TL
KARGO ÜCRETİ
:
Ücretsiz Kargo
Hemen paylaş!
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

HIZLI TESLİMAT
4 YAYINEVİNDE
AYNI GÜN KARGO
70TL ve ÜZERİ
ÜCRETSİZ KARGO
KAPIDA ÖDEME
KREDİ KARTI 4 TAKSİT
100% GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • EBAT: 19x27
  SAYFA SAYISI: 150
   YDS Kazandıran Muhteşem Set İrem Yayınları 2016

  Setin İçindekiler

  YDS Sınav Stratejileri Konu Anlatımlı İrem Yayıncılık 2016

  YDS SINAV STRATEJİLERİ

  Gramer konu anlatımına geçmeden önce “Temel Kavramlar” başlığı altında, genel olarak bilmeniz gereken ve gramer konu anlatımımızı daha kolay anlamanızı sağlayacak yapıları açıklayacağız.

   İNGİLİZCE CÜMLENİN TEMEL UNSURLARI

  Cümlenin temel unsurlarını “Verb” (fiil), ve “Noun” (isim)  olarak ikiye ayırabiliriz, çünkü bir cümle temel olarak bir özne ve bir fiilden oluşur. Cümlenin öznesi isim ya da isim gibi işlev gören herhangi bir yapı (zamir, isim öbeği, isim cümleciği, vb.) olabilir. Ancak, İngilizcede “Noun Phrase” (isim öbeği) adı verilen ve sadece bir isimden değil ismin önüne gelerek onu niteleyen kelimeler dizisinden oluşan bir yapı bulunmaktadır. Ayrıca, “Verb” (fiil) ve “Noun Phrase (isim öbeği)yapılarını birbirine bağlamak için kullandığımız Prepositions (Edatlar) yapılarını da bu başlık altında işleyeceğiz.

  1. Verb (Fiil):

  İngilizcede, fiilleri nesne alıp almadıklarına ya da kaç nesne aldıklarına göre 3 başlık altında toplayabiliriz. Bu gruplandırmayı yapmamızın amacı, daha sonra işleyeceğimiz Passive Voice (Edilgen Çatı) konusunda edilgenliği anlatırken fiillerin nesne alıp almadıklarına göre bir yaklaşım kullanacak olmamızdır. Buna göre İngilizcede fiilleri,  

   a)     V “Intransitive Verbs” (Nesne almayan fiiller):

          (“neyi/kimi/neye/kime” sorularına cevap vermeyen fiiller)

   b)     V + O “Transitive Verbs” (Tek nesne alan fiiller)

          (“neyi/kimi/neye/kime” sorularından sadece birine cevap veren fiiller)

   c)     V + O + O “Ditransitive Verbs” (Çift nesne alan fiiller)

          (“neyi/kimi/neye/kime” sorularından ikisine birden cevap veren fiiller)

   şeklinde 3 ana grupta toplayabiliriz. Cümlenin öğelerini anlatırken “Verb” başlığı altında bu grupları ayrıca detaylı olarak işleyeceğiz.

   2. Noun (İsim) / Noun Phrase (İsim Öbeği):

  Bir cümlenin öznesi ve nesnesi isim veya isim gibi işlev gören yapılardan oluşur. Bu yüzden, İngilizce bir cümleyi anlamak için en önemli hususlardan birisi o cümledeki isim (noun) ve isim öbeklerini (noun phrase)  anlayabilmektir. Tanımlayacak olursak, Noun Phrase birden fazla kelimenin bir araya geldiği ama her durumda son kelimenin mutlaka bir isim olduğu söz dizisidir. Şimdi bir cümlede özne veya nesne olabilecek isim ve isim öbeklerine bazı örnekler verelim:

   a)  Tek başına bir isim bir cümlede özne veya nesne olabilir: boy; car; etc.

   

  b)   Bir isim, öncesine onu niteleyen bir sıfat alarak kullanılabilir. Türkçede “Sıfat Tamlaması” denilen bu kullanım İngilizcede Noun Phrase olarak adlandırılır: clever boy; expensive car; etc.: NP

                           

  c)   İsmi niteleyen bir sıfatın önüne onu niteleyen bir zarf getirildiğinde yine son kelime bir Noun (isim) olduğu için elde edilen yapı bir Noun Phrase’dir: highly clever boy; extremely expensive car; etc.: NP

                         

  d)   Bir isim, öncesine onu niteleyen bir başka isim alarak da kullanılabilir. Türkçede “İsim Tamlaması” denilen bu kullanım İngilizcede Noun Phrase olarak adlandırılır: wall paper; television channel; etc.: NP  

  YDS Tamamı Çözümlü Modüler Soru Bankası İrem Yayıncılık 2016

   ÖNSÖZ

  Bildiğiniz üzere, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 04.01.2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak KPDS - ÜDS - KPSS İngilizce sınavları yerine YDS adı altında tek bir sınav yapılması planlanmıştır. Yapılan ilk sınav olan 7 Nisan 2013 YDS sınavında da görüldüğü üzere Okuduğunu Anlama ve Kelime Bilgisinin önemi daha önceki sınavlara nazaran ciddi oranda arttı. Bu nedenle YDS hazırlık sürecinde Gramer konuları ve soru tiplerine dair stratejileri bilmenin yanı sıra bu sürece paralel olarak bol bol Okuma ve Kelime çalışması yapmak da kaçınılmaz hale geldi. Geçmiş sınavlar analiz edildiğinde sınavlarda hem kelime, edat ve Phrasal Verb sorularında hem de okuma parçaları, paragraf tamamlama gibi sınavdaki diğer soru tiplerinde belli bir kelime döngüsü olduğu açıktır. Bu nedenle YDS’ye hazırlanırken asgari düzeyde bilmeniz gereken önemli kelimeler, Phrasal Verb’ler ve yaygın kullanılan edatlar vardır. “YDS Çözümlü Soru Bankası” serimizin ilki olan VOCABULARY / PHRASAL VERBS / PREPOSITIONS” isimli bu yayınımızı hazırlamamızdaki ana amaç da budur.

  YDS’ye hazırlık sürecinde doğru kaynakları tespit edip, kelime çalışmanızı tüm sürece yaymalısınız. Kelimeleri listeler halinde değil, birlikte kullanıldıkları yapılar, edatlar, başka kelimeler ile birlikte öğrenmenizde fayda vardır. YDS’de dil bilgisi sorularına kadar olan bölümde genellikle 4 kelime sorusu ve 2 Phrasal Verb sorusu ile karşılaşırsınız. Bu 4 adet kelime sorusunun dağılımı 1 sıfat sorusu, 1 fiil sorusu, 1 isim sorusu ve 1 zarf sorusu şeklindedir. Diğer bir deyişle, her bir kelime türü için birer soru sorulmaktadır. Bu 4 sorunun devamında ise genellikle 2 adet Phrasal Verb sorusu göreceksiniz. Kelime sorularını çözerken çoğunlukla “soru kökünü anlıyorum, seçeneklerdeki kelimeleri de biliyorum ancak doğru yanıta ulaşamıyorum” yorumları yapan adayların sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Bu soruları çözerken neyin neyi nitelediğini, sorulan kelimenin soru kökündeki bağlantılarını bilmek gibi belli stratejilerden faydalanmak gerekir. Örneğin, sıfatlar isimleri nitelediği için, sıfat sorularında soru kökündeki isim önem kazanmaktadır. Seçeneklerdeki sıfatları tek tek değerlendirmek yerine, soru kökünde bu sıfatların nitelediği ismi tespit edip “sıfat + isim” şeklinde ikili dizilimler oluşturup anlam değerlendirmesi yapmak doğru yanıta ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Başka bir örneği ise zarflar için verebiliriz. Zarflar genellikle fiilleri niteleyebilir, sıfatları ya da başka zarfları da derecelendirebilir. Bu bakış açısıyla, zarf sorularında soru kökündeki fiiller, sıfatlar ya da başka zarflar doğrudan önem kazanır. Seçeneklerdeki zarfı soru kökündeki fiil, sıfat ya da nitelediği başka bir zarf ile birlikte değerlendirmek daha anlamlı çeviriler yapmanızı sağlayabilir. Ayrıca kelime sorularında, özellikle sıfat, isim ve fiil sorularında, boşluk öncesindeki ya da devamındaki edatlar da ipucu olabilir.

  Edat soruları ise dil bilgisi soruları ile karışık olarak hem Gramer soruları bölümünde hem de Cloze Test içerisinde karşınıza çıkacaktır. Edat sorularında zaman zaman bazı kalıplar (at issue, in principle, access to, vb.) zaman zaman da cümlenin anlamını tamamlayacak “for, about, vb.” gibi duruma uygun edatlar test edilir. Edat kalıplarının test edildiği sorularda doğru yanıta ulaşmak ancak bu kalıpları daha önceden herhangi bir yerde duymak ya da görmekle mümkün olabilir. Aksi halde bu tür bir soruda doğru yanıta ulaşmak oldukça zorlaşacaktır. Yukarıdaki edat kalıplarından “at issue” kullanımını örnek verecek olursak, bu kullanımda “issue” isminin önünde neden “at” edatının kullanıldığının mantıklı bir açıklamasını yapmak zordur, bu tür yapıları kalıp halinde öğrenmek gerekir. Diğer bir deyişle, her yapı için mantıklı bir açıklama yapmak mümkün değildir. Bu nedenle bu kalıpsal yapılara aşina olmanız için okuma ya da dinleme yaparken edat kullanımlarına dikkat etmenizde fayda vardır. Belli fiiller, sıfatlar, isimler ile kullanılan edatlar yukarıda açıkladığımız gruba örnek teşkil etmektedir. “Prepositions & Phrasal Verbs in the Pocket” isimli yayınımızda bulabileceğiniz bu yapıları sınav öncesinde birkaç kez gözden geçirmenizde fayda vardır.

  YDS Çözümlü Soru Bankası” serimizin ilki olan VOCABULARY / PHRASAL VERBS / PREPOSITIONS” isimli kitabımızda toplamda 216 sorudan ve 1080 kelimeden oluşan 9 Kelime Testi, 96 soru ve 480 Phrasal Verb’den oluşan 4 Phrasal Verb Testi ve 144 sorudan oluşan 6 edat testi mevcuttur. Yayınımızı piyasadaki diğer soru bankalarından farklı kılan en önemli özellik tüm soruların detaylı çözümlerinin de sunulmasıdır. Çözümler yapılırken cümlenin çevirisi mutlaka yapılmıştır ve çeldiriciler ile ilgili tüm detaylar da verilmiştir. Bu nedenle, testleri çözdükten sonra çözümleri analiz ederken sadece doğru yanıtı değil, çeldirici olan seçeneklerdeki kelime, Phrasal Verb ve diğer yapıların da kullanımlarını öğrenmenizde fayda vardır.

  Suat GÜRCAN & Rıdvan GÜRBÜ

  YDS SORU TİPLERİ, SORU ADETLERİ VE ÖNERİLEN CEVAPLAMA SÜRELERİ

  Soru Tipleri

  Soru Adedi

  Önerilen Cevaplama Süresi

  1. Kelime Bilgisi

  6

  10`

  2. Gramer Bilgisi

  10

  15`

  3. Cloze Tests

  10

  12`

  4. Cümle Tamamlama

  10

  15`

  5. İngilizce-Türkçe Çeviri

  3

  3`

  6. Türkçe-İngilizce Çeviri

  3

  3`

  7. Paragraf Tamamlama

  4

  8`

  8. Bütünlüğü Bozan Cümle

  5

  8`

  9. Karşılıklı Konuşmalar

  5

  8`

  10. Yakın Anlamlı Cümleler

  4

  8`

  11. Okuma Parçaları

  20

  60`

  Toplam

  80

  150`

   YABANCI DİL SINAVI EŞDEĞERLİKLERİ

  3 Mart 2011 tarihli ve 27863 sayılı Resmî Gazete yayımlanan 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 7 inci maddesinin altıncı fıkrasında; “Başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile Başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir.” hükmü gereği; Merkezimiz tarafından oluşturulan “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucu “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” yeniden düzenlenmiştir. 23 Temmuz 2013 tarihli Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri aşağıdaki gibidir.

  Eşdeğer Kabul Edilen IELTS Sınavları

  IELTS

  YDS

  9

  100

  8,5

  95

  8

  90

  7,5

  85

  7

  80

  6,5

  75

  6

  70

  5,5

  65

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.