Kronik Hastalıklara Yaklaşımda Yeni Bir Sistematik Fonksiyonel Tıp Op. Dr. Mustafa Atasoy

200,00 TL
150,00 TL KDV Dahil
%25indirimli
ISBN / BARKOD
:
9786059358453
YAYINEVİ
:
US Akademi
SAYFA SAYISI
:
640
KİTAP EBATI
:
19 x 27
KARGO ÜCRETİ
:
Ücretsiz Kargo
KARGO VERİLİŞ SÜRESİ En geç 22.11.2017 gününe kadar kargoya teslim edilecektir
Hemen paylaş!
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

HIZLI TESLİMAT
4 YAYINEVİNDE
AYNI GÜN KARGO
50TL ÜZERİ
ÜCRETSİZ KARGO
KAPIDA ÖDEME
KREDİ KARTI 3 TAKSİT
100% GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Ebat: 19 x 27
  Sayfa Sayısı: 640
  Yazar: Op. Dr. Mustafa Atasoy
  ISBN / Barkod: 9786059358453

  Bana ayaküstü "Fonksiyonel Tıp dediğin nasıl bir şey?" diye soran doktor arkadaşlara bazen şu cevabı veririm: "Diyelim ki hastaya bir tanı koymak yasak. Hadi şimdi doktorluk yapalım. İşte tam olarak böyle bir şey, Fonksiyonel Tıp" Kaşları hafif çatık, yüzünde şüphe dolu bir ifade: "Nasıl yani?" der doktor arkadaşım. "Tanı koymayacağız? E n'olacak sonra peki?" "Bir düşünelim gene de, birlikte" derim ben. "Ne yapabiliriz bu durumda?"
   
  Hastayı anlamak ve tedavi etmekte tüm yol haritasını çizme işini devrettiği "tanı" adı verilen "hastalık ismini" elinden aldığınız arkadaşınız, haklı olarak kendini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Artık oyunun adı hastaya bir "isim vermekten" ibaret değildir. Aslına bakarsanız, önündeki hasta organizma ile ilk olarak o anda gerçek manada karşı karşıya kalmıştır. "Peki" der, "Madem tanı koymayacağız..
  O zaman.. Bu hastada nasıl bir disfonksiyon oluşmuş, homeostazis dengesi nerelerde bozulmuş, buna bakmaya çalışacağız".
  Böylece ilk anın şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra, sudan çıkmış balık hissiyatı yerini bambaşka bir kavrayışa bırakmıştır. Birkaç saniye önce kendini çıplak ve silahsız kalmış sanırken, aslında Tıp Fakültesi'nden mezun olduğundan beri sahip olmadığı ölçüde geniş bir inisyatif ve hareket alanı elde ettiğini fark etmiştir. Yalnız ortada bir büyük sorun vardır: Bu geniş hareket alanı ve inisyatif olanağı içinde önündeki organizmaya nasıl bir sistematikle yaklaşacaktır? Almış olduğu eğitim buna dair bir şey değildir. Almış olduğu eğitimde izlemesi gereken yol, en pratik ve hızlı biçimde "ayırıcı tanı" yapmak ve bir an önce hastaya bir "isim" vermektir. Eğitimin odaklandığı merkez budur. Bu isim (tanı) bir kez verildikten sonra nelerin yapılacağı zaten kılavuzlarda yazılıdır. Artık düşünecek fazla bir şey yoktur. Aslında düşünmeye gerek de yoktur. Hadi doğruyu söyleyelim, o andan itibaren hastanın kim olduğu, hatta doktorun kim olduğu da, pratikte ancak bir dereceye kadar fark eder.
  İşte, elinizdeki kitabı, "düşünmeye gerek bırakmayan" bu basite indirgeyici yaklaşım yerine "Bu hastanın hangi biyolojik sistemlerinde nasıl bir disfonksiyon oluşmuş da bu organizma homeostazı kaybetmiş.. Ne yapabiliriz bir bakacağız" yaklaşımını benimsemeye cesaret edecek yürekli doktor arkadaşlarımı, tam da böyle bir sistematiğin var ve işlerlikte olduğundan haberdar etmek için yazdım.
  Fonksiyonel Tıpta biz de "tanı" koymaya çalışırız, evet. Ama peşinde olduğumuz tanı, o yapay "isim" değil, önümüzdeki bireye has altta yatan biyolojik disfonksiyonlardır.
   
   
   

  Bu kitap,  beni “Fonksiyonel Tıpla”  tanıştırarak meslek ve özel yaşamımı tümüyle değiştirdiği,

  yüzlerce güncel kaynakla Klasik  Tıp  gözlüğümü temizlediği,

  insanı biyokimyasal ve fizyolojik seviyelerde bana tekrar tanıttığı,

  bence en önemlisi de,   hastaları tedavi etmenin  hastalıkları tedavi etmekten daha önemli  olduğunu hatırlattığı için hayatımda ayrı bir yere sahip oldu.

  Arkasındaki  emeği  ve yüreği tebrik ediyorum

  Doç. Dr. Çiğdem ARI

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı / Balıkesir

  ………………………………………………………………………………………………………………….

  Bugüne dek nedenini sormadığımız için aklımıza gelmeyen, ama okuyunca çok doğal olduğu anlaşılan bir çok mekanizma konusunda farkındalık kazanmak beni çok heyecanlandırdı. Heyecanlı bir macera kitabı okur gibi, elimden bırakamadım. Prof. Dr. Deniz ÖZZEYBEK

  Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

  Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi / İzmir

  ……………………………………………………………………………………………………………………

  “Alternatif” tıp yaklaşımlarını her zaman kuşku ile karşılamışımdır. Aslında "Fonksiyonel Tıp" kitabına da biraz önyargı ile başladım. Okudukça, hasta ve hastalıklara değişik bir pencereden bakmanın, Neden? Nasıl ? sorularına yanıt aramanın önemini, erken tanı, hatta “tanı” dan öte, hastalıkların alt yapısını aydınlatmanın önemini çok akıcı bir dille anlatan, gerek tıp gerekse tıp dışı herkesin faydalanabileceği ilginç bir kitap.

  Prof. Dr. Serdar ÖZŞENER

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi / İzmir

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………….....................

  Bu kitabı okumak benim için oldukça ilginç bir deneyim oldu. Çok akıcı bir dille yazılmış. 31 yıllık meslek hayatımdan sonra hastalarıma ve kendime bakış açımda yeni pencereler açtı diyebilirim. Unuttuğumuz insan vücudunu, metabolizmayı bir bütün olarak değerlendirmeyi, hastalık değil hasta vardır kavramını, nedene yönelmeden yapılan semptom giderici tedavilerin bir tarafı düzeltmeye çalışırken diğer işleyişleri nasıl bozduğunu bir bir anımsatıyor. Ben çok keyif aldım ve yararlandım.  

  Op. Dr. Canel ÇINAR ÖZTÜRK

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Samsun

  ……………………………………….

  Beş  altı yıl kadar önce, genç bir doktor adayı bana "Biz hastayı mı yoksa laboratuvar sonuçlarını mı tedavi ediyoruz? Bu hekimliği anlamıyorum" demişti. Haklıydı. Hastayı dinlemiyorduk. Hekimliğin ruhunu kaybetmiştik.

  Her satırına yürekten katıldığım, derin bir minnet ve saygıyla okuduğum bu eserin hekimliğimize yepyeni bir bakış  getirmesini diliyorum

  Prof. Dr. Latife MAMİKOĞLU 

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

  ………………………………………………………………………………………………………….

  Bu kitap, kronik hastalıklar ile beslenmenin ilişkisi konusunda merak ettiğimiz birçok soruya yanıt veriyor. Klişeleşmiş tedaviler yerine hastanın bütüncül bakışla, bireysel farklılıklar da göz önüne alınarak incelenmesi gerektiğini çok güzel örneklerle açıklıyor. Özellikle genç meslektaşlarıma tavsiye ediyorum

  Prof. Dr. Münire ERMAN

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Akdeniz Üniversitesi / Antalya

  ………………………………………………………………………………………………………………………

  Günümüzün tıp anlayışı gittikçe kişiye özel çözümler üretmeye yöneliyor. Kişinin sağlığını bütüncül bir yaklaşımla korumaya ve geri kazandırmaya odaklanıyor. Doktorun rolü, hastalığın ortaya çıkmasından çok önce başlıyor. Fonksiyonel Tıp alanında çalışan hekimler, organizmanızı bir detektif titizliğiyle inceleyip “sizin için” doğru olan çözümler üretiyorlar.  Dr.Mustafa Atasoy’a bu yeni tıp uygulamalarını ülkemize ve ülkemiz tıp literatürüne kazandırdığı için teşekkür ediyorum

  Op. Dr. Murat ERBEZCİ

  Göz Hastalıklar Uzmanı, İzmir

En Çok Satılanlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.