Edebiyat TV Yayınları 2020 ÖABT HİDAYETNAME Türk Dili ve Edebiyatı Alan Eğitimi Konu Anlatımı

37,50 TL
22,50 TL KDV Dahil
%40indirimli
STOK KODU
:
9786050310177
YAZAR
:
Hidayet Aydın
KAZANCINIZ
:
15,00 TL
PARA PUAN
:
1125 PUAN
BASIM TARİHİ
:
2020
SAYFA SAYISI
:
132
KİTAP EBATI
:
19x27 cm.
KARGO ÜCRETİ
:
Ücretsiz Kargo
STOK DURUMU
:
KARGOYA VERİLİŞ SÜRESİ En geç 1 - 3 iş günü içinde seçilen kargo firmasına teslim edilecektir.
Hemen paylaş!
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Edebiyat TV Yayınları 2020 ÖABT HİDAYETNAME Türk Dili ve Edebiyatı Alan Eğitimi Konu Anlatımı

  YAZAR: Hidayet Aydın

  ​Sevgili Arkadaşlar,

  Elinizdeki bu çalışma ÖABT’ye yönelik anlattığım Türk dili ve edebiyatı alan öğretimi derslerinde kullandığım notların genişletilerek kitaplaştırılmış halidir. Eser, Talim Terbiye Kurulunun 2018 yılında yayımladığı Türk Dili ve Edebiyatı (9-12 sınıflar) ders programı doğrultusunda hazırlanmıştır. Ayrıca 2015 yılında yayımlanmış olan Türk Dili ve Edebiyatı (9-12 sınıflar) ile Dil ve Anlatım (9-12 sınıflar) derslerinin eğitim programları ve 2006 yılı eğitim programları da gözden geçirilmiştir. Daha önce liselerde “Türk Edebiyatı” dersi 3 saat, “Dil ve Anlatım” dersi 2 saat olarak işlenmekteydi. Yeni programa göre dil ve anlatım dersi, Türk Dili ve Edebiyatı dersi ile birleştirilmiştir. Ders saatleri yine 5 saat olarak kalmıştır.

  Edebiyat alan öğretimin kapsamına baktığımızda edebiyat bilgi kuramları, ortaöğretim müfredatı, öğretim yöntem ve teknikleri, materyal kullanımı, ölçme araçları gibi konuların olduğunu görmekteyiz. Alan öğretimi, ÖYT değildir! Alan öğretimini ÖYT olarak görmek ve doğrultuda sınava hazırlanmak maalesef felaket olur! Elbette ki ÖYT konularından da soru çıkmaktadır fakat soruların ekseriyeti şiir yorumu, metinlerin sınıflandırılması, edebî akımlar, metin ve zihniyet, anlatım yolları, bakış açıları gibi edebiyat konularından gelmektedir.

  Önceki yıllarda 10 sorunun geldiği alan öğretiminden artık 15 soru gelecektir. Bu durum alan öğretiminin önemini daha da artırmıştır. Halk, eski ve yeni edebiyat ile lise müfredatına az hâkim olan birisi bu soruları rahatlıkla yapabilir. Çünkü sorular daha çok yoruma yöneliktir. 2020 ÖABT’de sorulacak olan alan soruları büyük oranda 2017, 2018 ve 2019 yılındaki sorulara benzer olacaktır. Soruların formatının değişeceğini sanmıyorum.

  Alan öğretimi kitabı “Edebiyat Bilgi ve Kuramları” ve “Edebiyat Alan Öğretimi ve Müfredat” olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Çalışmalarınızın karşılığını almanız dileğiyle. Görklü Tanrı yardımcınız olsun.

  SAYFA SAYISI: 132
  EBAT: 19×27
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.